Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, zredagowaliśmy wykaz wszystkich urządzeń, które otrzymały Świadectwo Kwalifikacyjnewydane przez Zakład „TECHOM”. W zależności od potrzeb mogą Państwo dokonać wyboru odpowiedniej wersji wykazu:
- urządzeń posiadających aktualne świadectwo jakości
- wszystkich urządzeń, które otrzymały świadectwo kwalifikacyjne
Zakład Rozwoju Technicznej Ochrony Mienia „TECHOM”, jest adresatem licznych pytań kierowanych przez użytkowników systemów alarmowych oraz konserwatorów tych systemów. Pytający to głównie osoby, które miały problemy przy tworzeniu i uzgadnianiu z Policją Planów Ochrony obiektów, które zgodnie z obowiązującymi prawem takie Plany muszą posiadać.
Problem stawiany w pytaniach można sformułować następująco: „Czy funkcjonujący System Alarmowy utrzymuje określoną klasę zgodną z normą PN-93/E-08390/14, w wypadku upływu terminu ważności Świadectw Kwalifikacyjnych potwierdzających klasę urządzeń należących do tego Systemu.”
Według ZRTOM „TECHOM”:
Funkcjonujący poprawnie System Alarmowy, który w momencie uruchomienia spełniał wymogi określonej klasy, zgodnie z normą, PN-93/E-08390/14, zachowuje tę klasę mimo upływu terminu ważności Świadectw Kwalifikacyjnych potwierdzających klasę urządzeń należących do tego Systemu. Warunkiem koniecznym jest konserwacja Systemu na warunkach zgodnych z wymienioną normą.
Konserwator systemu powinien potwierdzić klasę Systemu w wystawionej na jego odpowiedzialność Deklaracji Zgodności. Brak zgody na wystawienie takiej Deklaracji ze strony konserwatora może mieć miejsce w wypadku stwierdzenia przez niego technicznego zużycia Systemu.
Przez klasę urządzenia alarmowego rozumie się poziom techniczny urządzenia gwarantujący określoną skuteczność jego działania w systemie alarmowym danej klasy.
Kwestie dotyczące badań i certyfikacji reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (tekst jednolity Dz.U. Nr 2004/04, poz.2087).
Urządzenia i systemy alarmowe (elektroniczne urządzenia zabezpieczające), podlegają badaniom i certyfikacji w trybie dobrowolnym. Ta forma certyfikacji (oceny zgodności) jest normatywnie określona w art.6 ust 3 ustawy.
Niezależnie od oceny zgodności, o której mowa w ust. 1, dozwolone jest dokonywanie dobrowolnej oceny zgodności na warunkach uzgodnionych w umowie zawartej przez zainteresowane strony. Poddanie się procesowi certyfikacji dobrowolnej z jednej strony ma zagwarantować wysoką jakość wyrobów, zaś z drugiej strony zwiększyć konkurencyjność produktów wobec posiadania certyfikatów.
Dział Oceny i Kwalifikacji Urządzeń dokonując dobrowolnej oceny zgodności wydaje Świadectwa Kwalifikacyjne dla elektronicznych urządzeń alarmowych. Kwalifikacji urządzeń dokonuje się w oparciu o normy europejskie, polskie lub inne dokumenty normatywne zgodnie z procedurami zapewnienia jakości według ustalonych algorytmów.
Przystąpienie do kwalifikacji wyrobu, następuje po podpisaniu przez strony „Umowy o wydanie świadectwa”. Producent/importer (dostawca) dostarcza pełną dokumentację urządzenia/systemu zawierającą wyniki badań urządzeń przeprowadzanych przez akredytowane laboratoria lub zamiennie deklarowaną zgodność z dokumentami normatywnymi. Kwalifikacja urządzenia/systemu dokonywana jest w oparciu o kryteria oceny dla danej grupy wyrobów.
Świadectwo kwalifikacyjne, zostaje przekazane do producenta /importera po:
- dokonaniu opłaty za przeprowadzenie procesu kwalifikacji,
- przeprowadzeniu procesu kwalifikacji,
i stanowi jego własność.
ALGORYTM WYDAWANIA ŚWIADECTW KWALIFIKACYJNYCH DLA URZĄDZEŃ